Natuke populaarsete torukottide ajaloost

Natuke populaarsete torukottide ajaloost

Tänapäeval kaitseväes laialt kasutatav torukott (duffel-kott) on saanud oma nime Belgias, Antwerpeni lähedal asuva Duffeli linna järgi, kus torukottide tootmiseks kunagi paksu villast kangast valmistati. Seda kangast toodeti Duffeli linnas juba 17. sajandi keskpaigas.

Ajalooliselt tähistas mõiste duffel-kott ühte kindlat tüüpi kotti: see oli suur, silindrikujuline ja ülevalt nööriga suletav. Aja jooksul on duffel-koti mõiste laienenud, tänapäeval kutsutakse duffel-kottideks kõiki suuri paksust kangast või kunstmaterjalist valmistatud kotte, mida saab kanda nii käes kui seljas.

Koti laiem kasutamine sai alguse Esimese maailmasõja ajal. Siis olid torukotid lühemad ja nägid välja nagu seljakotid. Kuid täielikult pakituna oli neid raske käsitseda ja paljud sõdurid jätsid kotid kaevikutesse.

Esimese maailmasõja ajal sai torukott nii tuntuks, et see pandi isegi laulu sisse. Arvstakse, et ühes populaarses sõjaaegses laulus  “Pack up your troubles in an old kit bag and smile, smile, smile” peetakse silmas justnimelt torukotti. Laulule kirjutas 1915. aastal sõnad Walesi laulukirjutaja George Henry Powell pseudonüümi “George Asaf” all ja muusika tema vend Felix Powell.

Teine maailmasõda tõi kaasa mõned muudatused kottide konstruktsioonis, mis suurendasid kottide kasutatavust. 1940ndate alguses hakati tootma pikemaid ja laiemaid torukotte, mille tugevad rihmad sobisid raskemate koormate kandmiseks. Pärast Teist maailmasõda võeti populaarsed torukotid laialdaselt kasutusele ka tavaelus. Neid sai lõpuks endale soetada iga soovija.

Duffel-kotte on aja jooksul palju edasi disainitud. Kotid on endiselt silindrikujulised, kuid tihtipeale ei ole neil ülemise osa sulgemiseks enam nööri, vaid selle asemel on hoopis tõmblukk. Algselt kasutatud raske riie võib olla asendatud vastupidava naha või tugeva sünteetilise materjaliga. Peale sõjaväes kasutamise on kotid laialdaselt kasutusel ka matka-, reisi- ja spordikottidena. Paljudele meeldib torukotte kasutada lennukis käsipagasi kottidena, sest sellesse saab hõlpsasti mahutada kõik hädavajalikud asjad.

Meie e-poest saab osta kvaliteetseid Galvi-Linda torukotte, mis on kasutuses Eesti kaitseväes. Galvi-linda torukotid sobivad hästi ka matka- või reisikotina kasutamiseks.

Matka- ja reisitarbed

Fotod: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, CC-BY-SA-3.0

Shopping Cart
Scroll to Top